АКАДЕМИЈА ПОВОДОМ 180 ГОДИНА ДИПЛОМАТСКИХ ВЕЗА СРБИЈЕ И РУСИЈЕ

Свечана академија, поводом 180 година дипломатских веза Србије и Русије, одржана је 30. марта у Свечаној сали Градске куће Ужице, у организацији Српско-руског клуба. Академији су присуствовали аташе за културу и први саветник Амбасаде Руске Федерације Александар Николаевич Конанихин, који је примио Грамату захвалности за амбасадора Руске Федерације у Србији Александра Васиљевича Чепурина, и генерални секретар Министарства спољних послова Републике Србије Вељко Одаловић, који је примио Грамату захвалности за министра спољних послова Републике Србије, Ивицу Дачића. Председник Српско-руског клуба Немања Спаловић је истакао да су амбасадор и министар добили Грамате за немерљив допринос на пољу јачања српско-руских дипломатских веза, а поводом обележавања 180 година дипломатских веза Србије и Русије, нагласивши да је  данас, можда у пресудним тренуцима за Србију и њену свету земљу – Косово и Метохију, велика улога пријатељске руке пружене од стране Руске Федерације.  Генерални секретар Министарства спољних послова Србије Вељко Одаловић је истакао да Србија никада неће уводити санкције Русији, нити протеривати њихове дипломате, и да је признање које је примио за министра Дачића потврда доброг рада министарства спољних послова на јачању дипломатских веза Србије и  Русије, као и да је постојање српско-руских пријатељстава, као што је Српско-руски клуб, неопходно и добро ради гајења добрих пријатељских односа наша два народа. У програму Академије су учествовали Хор „Златиборска вила“, Етно група „Ђурђевак“, песникиње Нађа Ђоковић, Дијана Гагић и Милена Чантрак. На академији су, поред уважених гостију, говорили: професор историје Оливер Мићић Бућић са темом „Српско-руски односи током Српске револуције“, јереј Владимир Дуканац, магистар теологије са темом „Руско-српски односи кроз призму православља“, мр Драган Крсмановић, пуковник у пензији, са темом „Руско-српски односи током Првог светског рата“, и историчар и председник Српско-руског клуба Немања Спаловић, са темом „Руска емиграција у Србији.“