Отворена изложба „Старословенска божанства у делима руских илустратора“

У понедељак, 6. јуна, у Градском културном центру Ужице, у организацији Српско-руског клуба отворена је изложба „Старословенска божанства у делима руских илустратора“ аутора Матије Мићића Бућића, етнолога и члана нашег клуба. Многобројне Ужичане, који су дошли да погледају ову одличну изложбу, поздравио је, испред организаторa, Немања Спаловић, председник Српско-руског клуба Ужице, који је истакао да је ово још један од начина на који Српско-руски клуба ради у циљу промоције руске и словенске културе.

Аутор изложбе, Матије Мићића Бућић, је истекао да је прво отварање ове изложбе било у музеју „Старо село“ у Сирогојну, који је и реализовао ову изложбу, и да је циљ ове изложбе да укаже на стара божанства и митолошка веровања словенских народа која су постојала пре хришћанства. С друге стране, изложба скреће пажњу и на обичаје који датирају из тог периода а који су се одржали и упражњавају се и до данас, мада је њихово аутентично значење у процесу христијанизације донекле изгублјено. Систематизација божанстава вршена је на основу литературе бројних домаћих и страних аутора, по принципу хијерархије. Аутор изложбе инспирацију је нашао у одабраним делима руских уметника чије раскошне и упечатљиве илустрације на публику остављају дубок утисак. Осим визуелног утиска, изложба је употпуњена и пропратним текстовима како би се старословенска божанства дочарала снажније.